rynek-cebuli-2023

Rynek cebuli 2023. Jakie są reakcje rynku i ceny cebuli?

W poniższym artykule przedstawiamy najświeższe informacje o obecnych reakcjach rynku cebuli na świecie i notowanych jej cenach. Przedstawimy reakcje władz różnych krajów na zachodzące na nim zmiany. Poinformujemy o powstających inicjatywach społecznych, których wpływ na rynek cebuli 2023, a także innych warzyw i owoców, w niedługim czasie może stać się istotny.

Jak było niedawno? Dotychczasowy rynek cebuli

W roku 2022 największym importerem naszej cebuli pozostała Holandia, której sprzedaliśmy 44 tys. ton. Drugie miejsce należy do Wielkiej Brytanii i 30 tys. ton. Wojna sprawiła, że Ukraina z eksportera stała się importerem i zakupiła w Polsce 50 tys. ton cebuli. Aktualnie cena tego warzywa jest tam mniej więcej 4,5 razy wyższa niż na przełomie roku 2021/2022.

Już na początku jesieni ceny w skupie zaczęły wzrastać, aby pod koniec roku osiągnąć w nim wysokość około 2,28-2,60 zł za kilogram. W grudniu 2021 było to średnio 1,55 zł/kg. Wzrost cen w skupie trwa nadal. W chwili powstawania tego tekstu wynosi 2,70-3,00 za kilogram. Cena obieranej cebuli luzem przekroczyła 3,00 zł/kg.

Jakie są reakcje na wzrost cen?

W Europie decydującym czynnikiem wydaje się zmniejszanie się ukraińskich zapasów i jeszcze szybszy wzrost cen. Na świecie w związku z wahaniami popytu i cen reakcje rządów są różnorodne.

Reakcje władz

Maroko zakazało eksportu pomidorów, cebuli i ziemniaków do krajów Afryki Zachodniej. Decyzja ta miała zostać podyktowana zapewnieniem bezpieczeństwa żywnościowego na rynku krajowym i próbą regulacji skokowego wzrostu cen pomidorów. Rolnicy z Nowej Zelandii ostrzegani są przed przemieszczaniem się nad Wyspą Północną cyklonu Gabrielle. Może to trwać do 3 dni. Wyspa Północna już wcześniej zmagała się ze skutkami ulewnych deszczy i lokalnych podtopień.

Pakistańskie Ministerstwo Rolnictwa podniosło cło eksportowe o 80%. To kolejna taka podwyżka w krótkim czasie. Ogromny wzrost ceny cebuli, o 43,9% w ciągu miesiąca zanotowano w sąsiednim Iranie. Może mieć to związek ze wzmożonym eksportem cebuli przez Iran do Afganistanu, którego uprawy niezwykle ucierpiały, skutkiem katastrofalnych ubiegłorocznych powodzi.

W ciągu ostatnich 2 tygodni ceny cebuli nie wzrosły tylko W Azji Środkowej i Gruzji. Pod koniec stycznia rosły one najintensywniej w Mołdawii, Gruzji i Ukrainie. Ceny w dwu ostatnich państwach wyniosły odpowiednio 0,87 USD/kg i 0,90 USD/kg. Kazachstan, Uzbekistan, Tadżykistan, Kirgistan wprowadziły zakaz eksportu cebuli. Azerbejdżan go ograniczył.

Pogoda

Pogoda bardzo często jest czynnikiem determinującym stabilizację cenową lub jej brak. Aktualnie istotne  dla rynku światowego i europejskiego będą działania podjęte przez Holandię. Z jednej strony kraj ten ma niższe w wyniku suszy zbiory. Z drugiej w większości eksportuje swoją cebulę do krajów Afryki Subsaharyjskiej. Powodzie dotknęły w roku ubiegłym Pakistan i Afganistan, ten ostatni również susza i trzęsienie ziemi. Ogromnie ograniczyło to zbiory. Nowym czynnikiem pogodowym okazał się także mróz w Azji Centralnej, w wyniku czego po utracie zbiorów np. Uzbekistan stał się importerem netto cebuli.

Inicjatywy społeczne

Wydaje się, że właśnie możemy poznawać różne typy inicjatyw społecznych. Przeciwdziałających marnowaniu warzyw i owoców i co za tym idzie mających wpływ na lokalne ceny skupu. Nie mają one na razie charakteru globalnego, a tylko lokalny, czy też ogólnokrajowy.

Jedną z nich  jest ogólnokrajowa sieć dostarczająca w Wielkiej Brytanii Oddbox, czyli „dziwne pudełka” z warzywami i owocami. Pierwszym elementem tej układanki jest hodowca, informujący sieć dostawczą o posiadanych nadwyżkach i rodzajach nieskalibrowanych owoców lub warzyw. Są one bezpośrednio dostarczane do zamawiających konsumentów.

Na Filipinach sieć sklepów wielobranżowych „Japan Home Centre” zainicjowała cykliczne wspieranie spiżarni społecznych. Jest to dzień zakupów, za które płacimy cebulą. Walutą może być każdy rodzaj cebuli. Oprócz wsparcia osób najuboższych jest to również sposób wsparcia miejscowych rolników ponoszących duże straty wynikające ze słabości systemów chłodniczych.

rynek cebuli 2023

Wzrost cen nasion — rynek cebuli 2023

Obecnie dużą popularnością cieszą się nasiona takich odmian cebuli, jak:

  • Crockett F1, Hystore F1, Sendona F1, Hybelle F1 z firmy Bajo Zaden.
  •  Rhino F1 i Dormo F1,Centro F1 firmy Hazery.
  • A także takie odmiany cebul czerwonych jak Darko i  Red Tide F1.

Wzrasta też popularność odmian hiszpańskich. Jest duże zapotrzebowanie na odmiany wykształcające silny system korzeniowy, zapewniające duży kalibraż. Takie, które dobrze plonują na glebach zmęczonych i dobrze znoszą odbiór między grudniem a lutym. Prognozy sugerują, iż ewentualny dalszy wzrost cen nasion może być spowodowany aktywnością producentów, dla których dotychczas uprawa cebuli nie była uprawą główną. Warzywo to zaczęli uprawiać ci, którzy dotąd w ogóle się tym nie zajmowali.

Webinary

Wszystkich zainteresowanych odpowiedziami na  pytania:

  • jak wygląda produkcja cebuli w tym sezonie?
  • jakie są prognozy rozwoju rynku?
  • jaki jest stan zapasów cebuli w Europie?

zapraszamy do wzięcia udziału bądź późniejszego odtworzenia webinarium cebulowego organizowanego przez portal warzywapolowe.pl o 18.00 13.02 2023. Transmisja na Facebooku  i kanale YouTube organizatorów.

Natomiast 22.02 2023 o godzinie 15:00 odbędzie się webinar na stronie Eurostatu i Facebooku poświęcony omówieniu publikacji „Kluczowe dane dotyczące europejskiego łańcucha żywnościowego”. Pytania będą zadawane za pośrednictwem Slido.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *